ЗДО №5, ДНЗ №5 ”Віночок”, Ірпінь
Київська область, Бучанський район

Поради щодо здоров'я дітей

ЯКИЙ ВИД СПОРТУ ОБРАТИ ДЛЯ ДИТИНИ?

О, спорт, ти - життя! Всі батьки мріють про те, щоб їхні діти виросли здоровими і дисциплінованими. А для цього, вважають мами і тата, дитина повинна займатися спортом. Але який вид спорту вибрати для дитини? Коли краще почати? Та й чи хоче сам малюк займатися?

Багато людей не бачать різниці між спортом і фізкультурою, помилково вважаючи їх близнюками-нерозлучниками. Насправді це різні поняття, хоч і багато в чому схожі.

Як говорить приказка: "Фізкультура лікує, спорт калічить". І в цьому вислові є частка правди. Адже спортом займаються заради досягнення результату, а фізкультурою - для того, щоб бути здоровим. Записати дитину в спортивну секцію поруч з будинком не складе труднощів. Але як не помилитися? Адже крім фізичної підготовки малюк повинен отримувати від спорту ще й задоволення. Інакше кожен похід на тренування буде викликати у нього напад вселенської туги.

Тому батьки, перш за все, повинні поцікавитися у майбутнього чемпіона (а не у власного марнославства), яким видом спорту він хотів би займатися. Якщо дитина, проходив в секцію кілька місяців, відмовиться продовжувати заняття, не дорікайте його . Краще спробуйте з'ясувати причини. Можливо, у малюка не склалися стосунки всередині групи. Для дитини це дуже важливо, тому що спорт - це ще й спілкування з друзями.

Не варто реалізовувати свої амбіції через малюка. Якщо дівчинка мріє стати балериною, навряд чи її захоплять заняття боксом або ушу.

 Як правильно вибрати спортивну секцію, питання не пусте. Уважно придивіться до своєї дитини. Потрібно, щоб вид спорту, яким він буде займатися, відповідав його характеру. Будьте реалістами, враховуйте інтереси і можливості малюка.

Давайте для цього розглянемо найбільш популярні види спорту.

 Бойові мистецтва. У секцію карате, дзюдо та ушу можна сміливо записувати як хлопчиків, так і дівчаток. Навчитися постояти за себе ніколи не буде зайвим. У таких видах спорту відмінно розвиваються мускулатура, координація і хороша реакція.

Командний( ігровий) спорт. Такий вид тренувань відмінно підійде для непосид з "моторчиком". І, навпаки, допоможе маленьким Буків знайти спільну мову з однолітками, стати більш відкритими.

 Командні види спорту - волейбол, футбол, теніс, хокей, баскетбол. У них завжди багато руху, спілкування і веселощів. Лижі, сноуборд. Це дуже модні види спорту, але і найдорожчі в сенсі екіпіровки. Хороші лижі і костюм вам обійдуться приблизно в $ 1000. Даний вид спорту відмінно зміцнює м'язи, розвиває координацію рухів, загартовує.

Гімнастика. Цей вид спорту є відправною точкою на шляху до занять іншими видами спорту. Хороша постава, координація, укріплені м'язи, грація і стрункість - ось результати старанних тренувань.

 Танці та аеробіка. Це ще й заняття для душі і найбезпечніший спосіб прищепити дитині любов до спорту .

Плавання. Даний вид спорту підходить всім. Навіть найменші, ледь навчившись ходити, можуть вчитися плавати з надувним кругом в басейні. Вибираючи водну стихію, батьки можуть бути впевнені, що у їх крихти не буде проблем з диханням і поставою.

 Ковзани. Фігурне катання - один з найбільш захоплюючих і красивих видів спорту. Але не варто забувати і про те, що це дуже травматичний вид спорту. Ця спортивна дисципліна як ніяка інша вимагає концентрації та наполегливості. Фігурне катання розвиває координацію рухів, грацію.

Лікуємо, а не калічимо. Щоб остаточно визначитися з видом спорту для вашого малюка, слід звернути увагу на важливу деталь - протипоказання за станом здоров'я.

Малюка з хронічними захворюваннями не варто віддавати в секції боксу, регбі, хокею, карате.

Теніс протипоказаний дітям з плоскостопістю, короткозорістю, виразковою хворобою.

Заняття футболом і баскетболом можуть відвідувати діти з вадами серця, цукровим діабетом, при цьому навантаження варто скоротити до 50-60% від загальних нормативів.

Від занять сноубордом і фігурним катанням варто відмовитися страждають високим ступенем короткозорості, а також хворобами легень і плеври.

 Якщо у дитини сколіоз або проблеми із серцево-судинною системою, заняття аеробікою і гімнастикою краще обмежити.

Якщо лікар вирішив, що серйозні спортивні навантаження можуть зашкодити здоров'ю малюка, він обов'язково повинен призначити заняття лікувальною фізкультурою.

Якщо ваш малюк "Великий нехочуха" і зовсім не хоче займатися спортом, не варто його примушувати. Дитині достатньо просто вести рухливий спосіб життя: гуляти, грати з однолітками у дворі, ходити пішки і займатися фізкультурою в школі.

 Поради батькам - Купуйте своєму малюкові домашній спортивний комплекс (найпростіший - "шведська стінка"): він розвиває спритність і гнучкість.

З раннього віку заохочуйте рухливі ігри дитини. Грайте з ним в салочки, в сніжки, привчайте до сезонних видів спорту (взимку - лижі і ковзани, влітку - футбол, велосипед).

Катайтеся і плавайте разом з малюком, так і веселіше, і безпечніше. - Не тисніть на дитину, не змушуйте. Проявіть доброзичливість, хваліть його частіше.

Саме в спорті виробляється почуття відповідальності, формується характер. Але не варто забувати про те, що заняття спортом принесуть користь лише в тому випадку, якщо дитина буде робити це із задоволенням.

 Дорогі батьки, вибираючи вид спорту для своєї дитини враховуйте його бажання. Заняття з примусу приносять мало користі, а от часу, сил і засобів віднімуть багато.

Визначтеся, якого виду спорту, вибираючи для дитини, віддати перевагу. Подумайте, навіщо йому потрібен спорт: для підтримки здоров'я або для успішної спортивної кар'єри? Також важливу роль відіграють особистість тренера і ваше з ним спільне. А також розуміння мети занять дитини в секції.

І не забувайте: особистий приклад завжди був найкращим способом навчання.

Якщо батьки приділяють час занять спортом (ковзани, ролики, футбол, плавання) разом з дитиною, то і малюк надалі з інтересом тренуватися сам.

 

 

Вправи з елементами хатха-йоги:

1. «Сидіння по-турецькому»
 

Сісти, схрестивши ноги по-турецькому. Руки покласти на стегна догори долонями, спину тримати прямо. Спокійно вдихнути і видихнути через ніс. Затримати подих на 3 с. Повторити три рази. Коли діти добре засвоять вправу, кількість повторів збільшується до шести разів.
 

2. «Ластівка»
 

Лягти на килим обличчям донизу, підборіддям на руки долонями вниз, лікті в сторони. Вдих -трохи підняти тулуб, розводячи руки в сторони, як «ластівка» і прогинаючись у хребті. Ноги від підлоги не відривати. Затриматись у такому положенні 1-2 с Видихаючи, опуститися на килим, поклавши підборіддя на руки. Розслабити м'язи. Повторити двічі.
 

3. «Поза сонячного сплетіння»
 

Сісти на кипим, підтягнути ноги під себе, згинаючи їх у колінах, стопи ніг поставити на підлогу, допонями спертися позаду себе. Вдих - витягти ноги і підняти їх, не згинаючи, під кутом 45" під підлоги тулуб при цьому відхиляти трішки назад, руки зігнути в ліктях Затримались. на на 3 сек На видиху повернугись у вихідне положення. Повторити двічі виконавши вправу, лягти на спину і розслабилися
 

4. «Котик»
 

Стати на коліна нахилити корпус уперед, лікті покласти на килим. На вдих трохи підняти таз, вигнути спину (ось такий хвостик у котика), на видих - опустити таз, розслабити все тіло Повіториіи тричі у середньому і повільному темпі. Виконавши вправу, сісти на п'ятки, руки покласти на коліна та відпочити кілька хвилин.
 

5. «Мавпочка»

Сісти на підігнуті під себе ноги, пальці рук взяти в замок, на вдих - витягти руки долонями вгору, потягнутися за руками, тулуб і голову тримати рівно. На видих - повернутися у вихідне положення. Потім на вдих виконати те саме, а на видих - з поперднього положення - стопи ніі розвести й опустити таз на підлогу, в замку поміняти розташування пальців.

6. «Черепаха»
 

З в.п «Лебідь» нахилитися вперед і витягти руки, ще більше витягтися вперед і опустити голову на килимок (видих).

 

7. «Король на троні»
 

Сісти на килим, ноги зігнути так, щоб стопи торкалися одна одної, а коліна були якомога блище до підлоги, покласти на коліна. Глибокий вдих, на видих - долоні рук притиснути одна доодної, нахилитися якомога нижче до ніг, руки завести за голову, затриматися в такому положенні 3 с Повторити двічі
 

8. «Зірка»
 

Сісти на килим праву ногу випрямити, а ліву взяти двома руками, однією за гомілку, а другою за п'ятку Пдняти ліву ногу так, щоб пальцями ніг торкнутися спочатку чола, потім під поріддя, потім грудей Те саме правою ногою.


 

Правильна постава дитини

Вправи для виправлення сколіозу

В. п. – лежачи на животі, руки вперед. Підняти ліву руку вгору, зробити коловий рух рукою вліво-назад, повернутися у в. п., те саме виконати правою рукою. Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – сидячи на підлозі, руки на поясі, ноги калачиком. Нахил вліво, ліктем торкнутися коліна (вдих) і повернутися у в. п. (видих). Те саме виконати вправо. Повторити 8 – 10 разів.

Вправа для виправлення сутулості та кіфозу

В. п. – основна стійка (ступні ніг паралельні, руки опущені вниз). Підняти руки в сторони, праву ногу назад на носок (вдих); повернутися у в. п. (видих). Ті самі рухи виконати до лівої ноги. Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – сидячи на стільці, спина торкається спинки, руки на поясі. Руки вниз – назад за спинку стільця (видих) і повернутися у в. п. (вдих). Повторити 10 – 12 разів.

В. п. – лежачи на спині, руки в сторони. Відвести руки вгору, зробити оплеск над головою (вдих) і повернутися у в. п. (видих). Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – о. с. Підняти руки через сторони вгору, торкнутися долонями потилиці (вдих) і повернутися у в. п. (видих). Голову не опускати, прогнутися в попереку. Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – лежачи на животі, руки вперед. Припідняти голову, руки і ноги вгору.

Прогнутися в попереку (вдих) і повернутися у в. п. (видих). Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – упор стоячи на колінах. Піднімаючи голову і витягуючи руки вперед, прогнути спину (видих) і повернутися у в. п. (вдих). Повторити 8 – 10 разів.

Ходьба з мішечком піску на голові, руки в сторони, потім на поясі (до 1,5 – 2 хв.).

Одним з найефективніших засобів профілактики різних порушень постави є плавання. Під час плавання в дитини підвищується рухливість хребетного стовпа та укріплюються всі великі групи м’язів тулуба. Під час занять із плавання розвивається грудна клітка. Глибоке дихання запобігає її ущільненню, надмірному опусканню ребер.

На формування постави значний вплив здійснює статико-динамічна функція стопи. Навіть незначна зміна її форми може стати причиною порушення правильного положення таза, хребта, і як наслідок цього – паталогічні дефекти постави. Батькам слід звернути увагу на взуття дитини. Невисокий (1 – 2 см) і широкий каблук сприяє оптимальному куту розгинання в гомілковому суглобі. Чешки або кеди зручні для занять із фізичної культури, але непридатні як повсякденне взуття.

Вправи для виправлення лордозу

В. п. – стійка: ноги на ширині плечей на відстані кроку від стола (стільця), кисті рук на краю стола (спинки стільця), пружні нахили тулуба вперед, коліна не згинати. Дихання довільне. Повторити 8 – 10 разів. Після нетривалої паузи вправу повторити.

В. п. – стійка: ноги на ширині плечей, руки за спиною, кисті в замок, нахил тулуба вперед, руки відвести назад (видих) і повернутися у в. п. (вдих). Коліна не згинати. Повторити 8 – 10 разів.

В. п. – сидячи на підлозі, ноги нарізно, руки в сторони. Нахил ліворуч, торкнутися правою рукою носка лівої ноги (видих) і повернутися у в. п. (вдих). Ті самі рух виконати для правої ноги. Повторити 8 – 10 разів.

 

Вправи для профілактики і корекції плоскостопості у дошкільників

Ходьба на носках, п’ятках, зовнішніх сторонах стопи. Руки на поясі, спина пряма (1 -2 хв.).

Ходьба з високим підніманням стегна. Носки відтягувати, руки на поясі (1 – 2 хв.).

Ходьба босими ногами по гімнастичній палиці прямо і боком (30 сек.).

Біг на носках у повільному темпі (1,5 – 2 хв.).

Піднімання навшпиньки. Стопи паралельні, руки на поясі (8 – 12 разів).

Перекат з п’ят на носки і з носків на п’яти, руки на поясі (8 – 12 разів).

Присідання на всій стопі, носки разом, п’яти нарізно (6 – 8 разів).

Присідання на носках (6 – 8 разів).

Стрибки на місці на одній і обох ногах (10 – 16 разів).

Сидячи на підлозі, згинання і розгинання стопи, не відриваючи п’ят від підлоги (15 – 20 разів).

Захват пальцями ніг предметів на підлозі (1 – 3 хв.).

Прокочування м’яча стопою. Вправу виконувати по черзі лівою і правою ногою (2 – 4 хв.).

Колові рухи стопами (12 – 16 разів кожною стопою).

 

Піклуйтеся про фізичне здоров'я дитини

1. Намагайтеся вести здоровий спосіб життя. Створіть у сім'ї атмосферу пошани та здоров'я.

2. Дотримуйтеся режиму, що відповідає вікові дитини, особливо у вихідні дні. Наблизьте його до того режиму дня, до якого вона звикла в дошкільному навчальному закладі.

3. Зробіть активний відпочинок у вихідні дні звичним способом життя родини. Практикуйте виїзди на природу з проведенням рухливих і спортивних ігор за участю всіх членів родини. Пояснюйте дитині правила здоров'язбережувальної поведінки.

4. Використовуйте в оздоровленні дитини засоби природного загартовування: сонце, повітря і воду. Пояснюйте їх позитивний вплив на здоров'я. Загартовувальні процедури виконуйте разом з дитиною.

5. Використовуйте слушну ситуацію, щоб задовольнити цікавість дитини щодо будови і функцій органів та систем організму. Підготуйте ілюстративний матеріал, наукову інформацію, адаптовану до сприймання дитиною дошкільного віку. Ці матеріали є у «Великій енциклопедії для дошкільників», атласі «Людина»(для дошкільників), передплатних виданнях: «Азбука здоров'я", «Дерево пізнання» тощо.

6. Доводьте дитині на власному прикладі необхідність піклування про організм. Пояснюйте свій стан здоров'я, причини захворювання і способи подолання недуги. Акцентуйте увагу на засобах нетрадиційної медицини (точковий масаж, льодотерапія, фітотерапія тощо).

7. Навчайте дитину правил догляду за органами тіла. Під час виконання гігієнічних і загартовувальних процедур використовуйте фрагменти з фольклорних і літературних творів, дидактичні вправи: «Зроби навпаки» , «Що потрібно, щоб бути чистеньким?», «Що зайве, чому?» тощо.

 

Викривлення хребта

Викривлення хребта – це порушення, що посилюють фізіологічні вигини хребта або сприяють появі нових. Вони виникають у результаті порушення правильної постави у дошкільників (тривале сидіння на одному місці, спання в дуже м’якому ліжку, невідповідність робочого місця зросту).

У дітей дошкільного віку за останні роки майже у двічі зросла кількість захворювань хребта. У результаті викривлень хребта чи дистрофічних змін тіла порушується злагоджена робота різних систем дитячого організму.

ТЕСТ НА СКОЛІОЗ

1. Уважно огляньте дитину – чи немає в неї видимих на око деформацій скелета.

2. Поспостерігайте – чи немає в малюка таких ознак: коли він лежить, спина рівна, а коли встає – крива або одне плече вище від іншого.

3. Подивіться: коли дитина стоїть – чи немає в неї деформації «віконець» (простору між опущеними вздовж боків руками і самими боками).

4. Прощупайте біля основи шиї дитини відступаючий відросток 7-го шийного хребця. Візьміть будь-який «вантаж», підвісьте його на ниточку і прикладіть до виступаючих хребців. Подивіться: якщо нитка проходить рівно вздовж хребта і далі, між сідничними складками – дитина здорова.

При деформації нитка, як правило, проходить повз сідничні складки. Це ознака неврівноваженого сколіозу, він може прогресувати, формується так звана вторинна дуга для рівноваги – викривлення хребта. При цьому утворюється S-образний сколіоз.

5. Попросіть дитину нахилитися і подивіться ззаду – чи не виступає одна з лопаток і чи не формується реберний горб. Якщо ви сумніваєтеся (особливо при незначній деформації), перевірте себе випробовуваним прийомом – за допомогою дзеркала. У тому самому положені, що і в попередньому пункті, роздивіться дитину в дзеркалі – деформація одраз стане помітнішою.

Реєстрація в ДНЗ

Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) N 5 "Віночок"

08200, Київська обл., м. Ірпінь,

вул. Київська, 18, 

тел. (04597) 67-022

код ЄДЕБО : 24222277

e-mail : dnz5_irpin@ukr.net

 

 

 

 

 

Логін: *

Пароль: *